Bolezlavs Denarivs Geocoin

Název geocoinu: Bolezlavs Denarivs Geocoin

Verze: Satin Silver+Blue (RE), Satin Silver (AE), Antique Silver+Blue (RE), Shiny Silver+Violet (LE)

Prefix: ED

Vydavatel: El Důňo

Ikona geocoinu:

O minci:
Průměr mince: 1,75“ / 45 mm
Tloušťka mince: 3 mm
Hmotnost: 28 g
Materiál: slitina zinku
Prefix: ED (kód na hraně mince)
Autor: El Důňo
Realizace: El Důňo
Unikátní ikona: ano

Opis na lícové straně: HIC DENARIVS EST BOEMIE DVX (Tento denár je vévody českého)
Opis na rubové straně: BOLEZLAVS DEI GRATIA DVX BOEMIE (Boleslav z boží milosti vévoda český)

Na českých geocoinech máme už motiv Pražského groše (2007), Olomouckého stavovského tolaru (2010) a dukátu Karla IV (2012). Denár, jakožto předchůdce grošů, byl tedy logickou volbou pro ucelení jakési volné série motivů platidel na geocoinech.

Pár informací z historie. Název denár je odvozen z latinského denarius (dena = deset). První české denáry se začaly razit někdy v polovině desátého století, za vlády Boleslava I. Ukrutného. Mimochodem, Boleslav I. se stal českým knížetem po vraždě svého bratra Václava (později sv. Václav).

V době, kdy vládl Boleslav II. (972-999) došlo k rozmachu mincovní činnosti a ražba mincí je právem spojená s vladařskou mocí. Proto jsem zvolil Boleslava II.Denárů bylo velké množství typů, jejichž popis by byl na velmi dlouhý článek a pro laiky by to byly řádky vesměs nudné. Tak jsem vybral jen pár základních informací.

Denáry se razily jak v Čechách, tak na Moravě. Na prvních denárech byl zpravidla opis s různě zkomoleným jménem knížete na jedné straně, jméno mincovny na druhé straně a velmi stylizované obrazy chrámu, meče, ruky, postavy a další jednoduché symboly.

Byly to z dnešního pohledu velmi malé a tenké mince – 18 až 20 mm v průměru a hmotnosti o něco málo přesahující 1 g. Později dokonce 15-16 mm a hmotnosti pod 1 g.Denáry v této podobě tu byly přibližně 300 let a v první polovině 13. století se v Čechách přechází na ražbu brakteátů, a pak už přichází měnová reforma Václava II a s ní období grošové. Tolik z historie.

Edice:
RE: patinované stříbro + modrý transparentní email
RE: matné stříbro + tmavě modrý krycí email
LE: lesklé stříbro + fialový krycí email, limitovaný počet 30 kusů, k dispozici pouze v sadě s oběma RE
XLE: matné stříbro (pouze na výměnu a pro osobní potřebu autora)

Zajímavosti:

  • Jednotlivé edice jsou barevně laděné tak, aby každá z nich vypadala dobře ve společnosti těch, na které volně navazuje – tedy Czech 2007 Geocoin a Czech Ducat of Charles IV 2012 Geocoin. Dodržen byl rovněž průměr mince, její tloušťka a šířka barevného okraje.
  • Vznikla velmi zajímavá volná série českých geocoinů, věnující se starým platidlům na území dnešního Česka. Jsou to Czech 2007 Geocoin (Šaman; 2007), Thalevrs Olomovcensis Geocoin (Chasseur.cz; 2011), Czech Ducat of Charles IV 2012 Geocoin (Miro Tiro; 2012) a Bolezlavs Denarivs Geocoin (El Důňo; 2020). Pod každým z těchto čtyř geocoinů je tedy podepsaný jiný autor a jiný výrobce, to vše v průběhu 13ti let.
  • Všechny 3 varianty mince jsou ve stříbrném provedení, liší se jeho úpravou – patina, mat a lesk.

Poděkování:
Geocoin vznikl s laskavým svolením Šamana a Mira Tira, protože velmi volně navazuje na jejich geocoiny – pražský groš a dukát Karla IV. Dále musím poděkovat Annjoy za grafický návrh a Chasseurovi.cz za odbornou konzultaci.

Počet kódů: 150

ID: 11829

1 thought on “Bolezlavs Denarivs Geocoin

Napsat komentář