Brejlovec Geocoin

Název geocoinu: Brejlovec Geocoin

Verze: Antique Gold (RE), Antique Silver (RE), Black Nickel (LE), Antique Copper (XLE)

Prefix: ED

Vydavatel: El Důňo

Ikona geocoinu:

ID: 11964

Téma:

Na lícové straně je zobrazena dieselelektrická lokomotiva řady 754 (dříve T478.4), přezdívaná Brejlovec. Jedná se o poslední a nejmodernější sérii původního Brejlovce vyráběnou v letech 1975-1980 v lokomotivce ČKD. Lokomotivy řady 754 byly určeny pro rychlíkovou osobní přepravu na neelektrifikovaných tratích.

Hromadnou produkci předčasně ukončil velký a velmi rozsáhlý požár smíchovské výrobní haly 19. července 1980, při kterém byly zničeny zásoby motorů a jejich součástek. Konečný počet vyrobených kusů se tak zastavil na čísle 86. Po více než čtyřiceti letech od ukončení výroby byly vlivem železničních nehod vyřazeny pouze dva stroje. Následně posloužily jako zdroj náhradních dílů a později byly sešrotovány. Ostatní stroje jsou stále v denním provozu a procházejí v průběhu let různými úpravami a modernizacemi.

O minci:

Lícové straně dominuje lokomotiva řady 754, dle edice geocoinu v různém barevném provedeních. Všechna zbarvení jsou inspirována skutečnými nátěry těchto lokomotiv. Přední světla lokomotivy svítí ve tmě. V horním opisu lícové strany se nachází text „Řada 754“ a přezdívka „Brejlovec“. Pod horním opisem nechybí nezbytný text „track at geocaching.com“. Ve spodní části opisu je zmíněno období, ve kterém se lokomotiva vyráběla.Rubová strana zobrazuje pohled ze stanoviště strojvedoucího lokomotivy řady 754 stojící v nádraží. U jednotlivých edic se liší barevné provedení jednotlivých stanovišť, opět dle reálných předloh. Pohled přes čelní sklo je naznačen transparentním emailem. Přístroje na stanovišti u všech edic ve tmě svítí.

Edice:

RE – Antique Silver
RE – Antique Gold
LE – Black Night Edition (pouze v sadě s oběma RE)
XLE – Antique Copper

Zajímavosti:

  • Logo ČD (České dráhy) na čele lokomotivy je upraveno na ED (El Důňo).
  • Na obou stranách geocoinu jsou použity ve tmě svítící emaily. Na lícové straně svítí ve tmě přední světla a hlavní reflektor. Na rubové straně jsou luminiscenční emaily použity na ukazatele řídícího pultu podle reálného podsvícení stanoviště.
  • Na rubové straně je naznačen pohled přes okno kabiny na okolní trať
  • Na hraně mince najdete kromě vygravírovaného trackovacího kódu navíc ještě siluetu lokomotivy se dvěma vagóny
  • Na geocoinu je použito (dle edice) 13 – 15 různých emailových barev

Napsat komentář