Jablonecky Geocoin

Název geocoinu: Jablonecky Geocoin

Verze: Shiny Gold (RE)

Prefix: UT

Vydavatel: Geoshop U Tiskaře

O minci:

Příběhy o vzniku geocoinů mají obvykle stejný průběh – přišel nápad, oslovil se prostředník, v zahraničí geocoiny vyrobili a bylo to.

V tomto případě tomu bylo trochu jinak. Myšlenka na jablonecký geocoin přišla už před osmi lety. Na Facebook jsem tehdy nahrál jakýsi prototyp návrhu, na kterém byla radnice a kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. S komentářem, že už zbývá jen najít sponzora. A tím to na mnoho let utichlo.

Nápad jsem oživil až letos na jaře, víceméně z nutnosti. Pomalu docházejí geocoiny (tedy dřevěné, větší CWG), které vznikly pro GeoOhýnek před dvěma lety. A tak jsem si usmyslel, že další várku nechám udělat z kovu. Jelikož výrobce všeho nejprve hledám ve svém okolí, připravil jsem grafický podklad a oslovil místního rytce.

U něj byla jistota, že na mě nebude divně koukat co to chci, jelikož si už před lety pro sebe jakési geocachingové mince (ač netrackovatelné) razil. Ochotně mi vypočítal cenu na mé plány. Byť jsem si řekl, že nebudu cenu navyšovat nějakým vybarvováním, cenový odhad činil 21 000 za náklad padesáti kusů. Tedy čistě jeho práce, dalšími výdaji k tomu je nákup kódů a pouzder.

Co s tím? Logickým krokem by mohlo být navýšit náklad na nějakých 200 kusů. Tím bychom se sice dostali k obvyklejší výrobní ceně; jenže GeoOhýnek obvykle navštíví kolem třiceti nicků a ne každý má zájem o nějakou trackovatelnou památku. A když padesát kousků již zmíněných dřevěných geocoinů s cenou pod stovku není vyprodáno během dvou let, jak dlouho by mi ležely (neexistující) finance v tomhle?

Nezbylo, než původní plány trochu ořezat. Konkrétně na klasicky kulatý geocoin o průměru 4cm, hloubce 2mm, raznici vymyslet natolik netématickou aby ji bylo možné použít i na jiné motivy geocoinů – a jednotlivé motivy a kódy pak řešit pomocí logoprintu. A samozřejmě se i spokojit s defaultní ikonkou. Povedlo se. Výrobní cena jenoho kusu se sice blížila k třistapadesáti korunám, ale návratnost investice do raznice se vrátí v dalších motivech.

Hlavní pro mě bylo to, že zatímco známí již týdny čekali na jejich zásilky z Číny, já měl GeoOhýnkové geocoiny hotové doma. Tehdy jsem ještě netušil, že žádný GeoOhýnek kvůli rozšíření koronaviru do celého světa nakonec nebude, ale to už je trochu jiný příběh. Začali jsme přemýšlet nad dalším motivem vhodným k realizaci.

A rozhodli jsme se oživit myšlenku Jabloneckého Geocoinu. Jako jeho předlohu jsme určili tři věže v centru města, konkrétně pohled na ně ze střechy nejvyšší budovy na Dolním náměstí. Těmi věžemi jsou stará radnice, nová radnice, a kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí.

Postupně jsme nakreslili deset předloh, teprve s tou desátou jsme byli spokojeni. Měděné základy byly vyražené během dvou dnů, problém však nastal s následným zpracováním. Ač si myslím, že nejrozsáhlejší síť galvanizoven je právě tady na severu, dlouho se nám nedařilo najít nějakou neuzavřenou kvůli pandemii.

I to se zhruba po týdnu nakonec podařilo, ještě závěrečné lakování a kompletace, a po osmi letech o první myšlenky jsou geocoiny konečně na světě.

Autor textu: Ondra Vacátko

Ikona geocoinu:

Počet kódů: 50

ID: 11604

Napsat komentář