Mega Moravia 2012

Název geocoinu: Mega Moravia 2012

Verze: Shiny Silver (RE), Black Nickel (LE), Shiny Gold (XLE), Shiny Gold (RE)

Prefix: OL

Vydavatel: Team MM12, Hoblik / www.geokes.cz

O minci:
Poslední srpnový víkend roku 2012 proběhl historicky první Mega event na Moravě pořádaný sdružením OLGK (předchůdcem GEOOL).

Na stříbrné a niklové verzi je červeno-stříbrně (bílé) šachovaná orlice se zlatou zbrojí a korunkou na modrém poli. Na zlaté verzi je také orlice na modrém poli, ale šachování bude červeno-zlaté (žluté). Geocoiny jsou raženy, orlice je vyplněná barevnými emaily a plocha pokryta modrým transparentním emailem. Povrch geocoinu je vytvrzen a vyleštěn.

Možná si kladete otázku, proč je na zlatém geocoinu červeno-zlatá orlice? Říkáte si, že to přece není znak Moravy? Ano, není. Ale mohl být 🙂 Roku 1462 císař Friedrich III vydal privilegium, ve kterém, údajně z vděčnosti za významnou vojenskou pomoc z Moravy, byl znak polepšen změnou stříbrného šachování na zlaté. Toto privilegium Friedricha III. však zřejmě nevstoupilo v platnost, i když podle některých pramenů ho měl potvrdit Matyáš Korvín. Nadále však bylo užíváno šachování stříbrno-červené. Ke konečnému potvrzení červené a žluté/zlaté došlo ale až v roce 1915, kdy barvy uznal ministerský předseda na základě dekretu císaře Františka Josefa I. Červeno-zlatá orlice pak byla ve znaku Rakouska-Uherska. Od roku 1918 se přešlo na původní stříbrno-červené šachování moravské orlice v modrém poli.

Autor textu: Chasseur.cz

Ikona geocoinu:

Počet kódů: 553

ID: 5128

Napsat komentář