Olomoucka Orlice – Eagle of Olomouc Geocoin

Název geocoinu: Olomoucka Orlice – Eagle of Olomouc Geocoin

Verze: Antique Silver (LE). Antique Bronze (RE), Satin Gold (XLE), Satin Silver (AE), Antique Copper (RE)

Prefix: OL

Vydavatel: Chasseur.cz / geokes.cz

O minci:
Od výroby druhého olomouckého geocoinu Olomoucký orloj uplynuly již tři roky a tak jsme dospěli k závěru, že zkusíme vymyslet další minci, která by představovala nějakou významnou etapu dějin Olomoucka.

Po delším přemýšlení jsme nakonec vybrali motiv, který připomíná rok 1758. Rok, v němž se semkli obyvatelé blízkých moravských měst a obcí, postavili se nepříteli a společně s císařskou armádou se podíleli na obraně pevnosti proti Prusům. V hlášení jednoho pruského důstojníka, který se účastnil tažení na Moravu, byla tato poznámka:

“Každý sedlák zde na Moravě je špion, který se neustále snaží škodit našemu vojsku, jakmile k tomu má i tu nejmenší příležitost”.

Geocoin nese stříbrno-červeně šachovanou orlici, znak Olomouce, který jako odměnu za hrdinný odpor měšťanů proti Prusům polepšila Marie Terezie na věčné časy rakouským štítkem s písmeny FMT (Franciscus, Maria Theresia).

Kolem štítku je zlatý řetěz symbolizující nedobyté hradby Olomouce. Proto je i hrana geocoinu obepnuta pevným řetězem. Na rubu mince vidíte písmena SPQO, zkratku latinského nápisu SENATUS POPULUSQUE OLOMOUCIENSIS, v českém překladu senát a lid olomoucký.

Tato písmena se snad mají objevovat v městském znaku již v polovině 16. století, ale trvalé místo v něm měla právě od roku 1758. Podle některých pramenů je to odkaz na legendární římský původ města (SPQR = senát a lid římský). Po roce 1918 byla písmena ze znaku odstraněna a v roce 1993 se do něj zase vrátila.

Geocoin o průměru 1,75“ (44,45mm) je ražen ve variantách Antique Bronze, v limitované edici Antique Copper a speciální limitované edici pouze tří tuctů kusů verze Antique Silver. Verze Antique Bronze symbolizuje bronzové hlavně olomouckých děl, Antique Copper cihlové bastiony a hradby. Antique Silver pak odměnu obráncům pevnosti.

Autor textu: Chasseur.cz

Ikona geocoinu:

Počet kódů: 240

ID: 7556

Napsat komentář