Olomoucky Orloj Geocoin

Název geocoinu: Olomoucky Orloj Geocoin

Verze: Antique Gold (RE), Antique Silver (LE), Antique Copper (XLE), Satin Gold (XXLE) , Satin Silver+Red (AE)

Prefix: OL

Vydavatel: Chasseur.cz, Hoblík / www.geokes.cz

O minci:
Ražený geocoin o průměru 2“ (50,4 mm), na obou stranách mince jsou zobrazeny ciferníky orloje, okraje geocoinu jsou u RE, LE a XLE vybarveny tmavě zeleným, měkkým transparentním emailem. Matně zlatá XXLE na sobě žádný email nemá a na AE matně stříbrné autorské verzi má okraj barvu červenou.

První písemná zpráva, která se bezpečně týká orloje a ne hodin na radniční věži, je až z roku 1519 a přináší ji popis orloje humanistického básníka Štěpána Taurina. Městská rada se o pár desetiletí později snažila o vylepšení a zdokonalení městského orloje. Hledala odborníky a nabídku dostal např. matematik a astronom Pavel Fabricius a lékař a astronom císaře Rudolfa II. Tadeáš Hájek z Hájku. Tito významní pánové se podíleli na vzniku unikátního orloje, který byl osazen o Velikonocích roku 1576. Konečně měla Olomouc jedinečné dílo, které město proslavilo po celé Evropě.

Autor geocoinu věnoval studii orloje mnoho času, pořídil rozsáhlou fotodokumentaci, pátral po informacích v muzeích a archivech, dokonce si pořídil knihu o orloji.

Auto textu: El Důňo, zdroj Chasseur.cz

Náklad ražby:
Satin Silver + Red – 3 kusy
Satin Gold – 30 kusů
Antique Copper + Green – 95 kusů
Antique Silver + Green – 110 kusů
Antique Gold + Green – 115 kusů

Ikona geocoinu:

Počet kódů: 353

ID: 4901

Napsat komentář