Red Baron Geocoin

Název geocoinu: Red Baron Geocoin

Verze: Antique Bronze (RE), Antique Silver (RE), Black Nickel (AE), Antique Copper (LE)

Prefix: ED

Vydavatel: El Důňo / geokes.cz

O minci:
Geocoin věnovaný nejslavnějšímu pilotovi 1. světové války byl vydán k příležitosti 100. výročí jejího vypuknutí.

Ražený geocoin má průměr 1,75“ (tedy 44,5 mm), vlastní ikonu a prefix ED. Na lícové straně je zobrazen legendární trojplošník, který Rudého Barona proslavil, Fokker DR.1. Přední stranu doplňují ještě tři siluety tohoto stoje. Na rubové straně se nachází řád Pour le Mérite (neformálně zvaný Modrý Max). Jedná se nejvyšší pruské a německé vojenské vyznamenání udělované do konce první světové války. U všech edic, kromě patinovaného bronzu, je kříž pozlacen.

Manfred von Richthofen (1892-1918), alias Rudý Baron, Eso všech es, byl stíhacím pilotem první světové války a je mu připisováno 80 sestřelů. Richthofenova eskadra se na konci války pyšnila 645 sestřely (při vlastní ztrátě 56 pilotů).

Narodil se 2. května 1892 ve Vratislavi (dnes Wroclaw, Polsko), ve věku devíti let se přestěhoval se svou rodinou do Schweidnitz (dnes Świdnica, Polsko). Svoji vojenskou kariéru začal v roce 1909.

Před první světovou válkou vstoupil do pruského letectva a ještě před jejím vypuknutí dosáhl hodnosti poručíka. Na začátku války by průzkumníkem na východní frontě, později se posadil do stíhacího letounu. Ukázalo se, že Richthofen má vrozené letecké schopnosti, výborný zrak, a dobrý odhad při předvídání situací. Po šestnácti sestřelech dostal pozici velitele letky Jasta 11 a vysoké ocenění Záslužný kříž Pour le Mérite (zobrazený na rubové straně geocoinu).

Ke konci války, 21. dubna 1918 byl při pronásledování nepřátelské stíhačky sestřelen pozemní palbou. Se svým Fokkerem Dr.1 (zobrazený na lícové straně geocoinu) ještě dokázal přistál, druhý den byl nalezen nepřáteli mrtvý v kabině svého stroje.

Vyrobené edice:
RE: Antique Bronze – 100 ks
RE: Antique Silver – 100 ks
LE: Antique Copper – 40 ks (prodávaná pouze v sadě s oběma RE)
AE: Black Nickel – 10 ks (pro potřeby autora)

Autor textu: El Důňo

Ikona geocoinu:

Počet kódů: 262

ID: 7165

Napsat komentář